Marijampolės kultūros centro parengtas projektas „Perženk slenkstį“ yra pirmą kartą organizuotas profesionalių teatrų festivalis Marijampolėje. Jis skirtas Pietvakarių Lietuvos gyventojams, kurie dėl užimtumo, turi ribotas galimybes susipažinti su respublikos teatrų spektaklių pastatymais, režisieriais, aktoriais, kūrybine veikla. Festivalis pradėtas Kauno valstybinio lėlių teatro spektakliu „Tikroji Pelenės istorija“, kurio aktoriai parodė aukštą kūrybinį-meninį lygį, dalijosi profesine sklaida, žavėjo ne tik vaikus, bet ir suaugusius.
Meistriškai režisuotą ir aktorių suvaidintą pasaką „Bjaurusis ančiukas iš Odensės“, parodė Marijampolės dramos teatras, Lietuvos teatro istorijoje užimantis ypatingą vietą. 1905 m. Marijampolėje suvaidintas spektaklis „Amerika pirtyje“ davė pradžią teatro kūrimuisi Lietuvoje. 1942 m. vykstant karui, po kitų miestų, atsidarė ir Marijampolės dramos teatras. Aktyvi kūrybinė teatro pradžia. Per du sezonus sukurti 9 spektakliai, įkurta vaidybos studija. 1956 – 1962 m. teatrui ypatingas laikotarpis, daug pastatytų ir rodomų spektaklių, gerbiami režisieriai, mylimi aktoriai, verda meninis gyvenimas. Tuo metu susikuria ir Valstybinis Lėlių teatras, kuris vėliau buvo perkeltas į Kauną. Po 25 metų, 1988 m. jis atkuriamas ir 1992 m., įtakotas pokyčių iki dabar yra savivaldybės teatras. Nuo kūrybinio kelio pradžios savo repertuare įrašęs daugybę žinomų autorių pjesių pastatymų: C.Vinterio „Marietą“, S.Čiurlionienės „Dvylika brolių juodvarniais laksčiusių“, K. Goldoni “Dviejų ponų tarnas“, V.Rozovo „Džiaugsmo beieškant“, Lope de Vegos “Šuo ant šieno“, A. Vienuolio „Prieblandoje“, kitus, Sąjūdžio laikotarpio laisvės siekio spektaklius ir dabar pastatytus, E. Albee „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“. Pagal A. P. Čechovo „Meilė ir piršlybos“, „Čia jums ne arklidės“, „Bjaurusis ančiukas iš Odensės“, kitus kuriančiųjų režisierių spektaklius.
Socialiai reikšmingas ir meniškai jautrus buvo kūrybinis susitikimas su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu, Klaipėdos jaunimo teatro režisieriumi, aktoriumi, Klaipėdos universiteto Aktorinio meistriškumo katedros profesoriumi Valentinu Masalskiu, aktorių trupe bei jo režisuotu teatro spektakliu „Žiurkiagalviai“. Tikra teatrinė naujiena, nustebinusi žiūrovus režisūriniu originalumu, aktorių vaidyba, įdomia scenografija, techniniu spektaklio pristatymu. Būdami scenoje, tarp aktorių, žiūrovai, tarsi, tampa liudytojais, neatsiejama veiksmo dalimi, kurioje pasakojama brolių istorija, žaisminga metafora apie atstūmimą ir kitoniškumą. Žefis ir Žefas – broliai dvyniai nuo gimimo ir nuo likimo, gimę su žiurkių galvomis, visada turi slėptis po kapišonais. Įvairūs jų bandymai rasti sau vietą žmonių bendruomenėje baigiasi nesėkmingai. Tai žmonės, nublokšti į socialinį užribį, kuris taip pat yra visuomenės sudedamoji dalis. Žefis ir Žefas kelia klausimus, bandydami suprasti ir išsiaiškinti, ką jie padarė ne taip, kodėl jie yra kitokie ir ar jie iš tiesų kitokie? Kodėl pasaulis jų nepriima? Jų pasakojama istorija pateikiama kaip liudijimas ir prisipažinimas. Aktualizuojamos socialinės atsakomybės, tėvų ir vaikų santykių, lytinio ugdymo ir izoliacijos, pažeidžiamumo ir kitos, šiuo metu aktualios, problemos. Būdami kartu su pasakojamos istorijos herojais, žiūrovai patys nusprendžia, kas šioje situacijoje yra kaltas.
Lietuvos profesionalaus teatro 100-mečio paminėjimui paskyrėme Kauno nacionalinio dramos teatro komediją „Žemės ar moters“, padovanojusią žiūrovams gerą nuotaiką ir priminimą apie nacionalinės dramaturgijos ištakas, jos įtaką tautinei savimonei, teatro istorijai.
Projektas skirtas įvairaus amžiaus ir profesijų žmonėms, mėgėjų teatro režisieriams, bei aktoriams. Visi projekto renginiai, spektakliai, kūrybiniai susitikimai, vestos edukacijos, išduoti pažymėjimai buvo nemokami. Informatyvi, plačiai skleista reklama sutelkė gausią žiūrovų auditoriją, pilnutėles sales, dalyvius edukacijose. „Teatrinė raiška miuzikle“ (ved. aktorius, pedagogas J. Bareikis), „Teatriniai žaidimai“ (ved. aktorius Z. Baranauskas), „Sceninis judesys. Ritmika ir plastika“ (ved. doc. Z. Dulinskienė) ir kt.
Projekto vykdymas artėja į pabaigą. Paskutinis, Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Intymūs pokalbiai“ (režisierius V. Rumšas), vyks spalio 15 d. 18 val. Į edukaciją „Scenografija ir teatro rekvizitas“ kviečiame spalio 7 d. 15 val. (125 a. Marijampolės kultūros centre, moderatorė, scenografė Aušrinė Dubauskienė). Spalio 16 d. (šeštadienį) 10 val. Marijampolės kultūros centro mažojoje salėje, vyks kūrybinio vyksmo, spektaklio režisavimo, darbo su aktoriais ir jų kuriamais personažais edukacija „Procesas“. Ją ves Klaipėdos jaunimo teatro aktorės, J.Burakaitė ir I.Pakšytė. Tad, maloniai kviečiame ir laukiame ne tik spektaklyje, bet ir būsimuose edukaciniuose renginiuose.
Projektą „Perženk slenkstį“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Marijampolės savivaldybė, remia miesto įstaigos bei organizacijos.
Nijolė Vasylienė
Marijampolės kultūros centro meno vadovė