Dalis lankomiausios MO muziejaus parodos atkeliavo į Marijampolę

You are currently viewing Dalis lankomiausios MO muziejaus parodos atkeliavo į Marijampolę

MO muziejaus paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“, pritraukusi daugiau nei 140 tūkst. lankytojų, tęsia savo istoriją – dalis parodos fragmentų atkeliavo į Marijampolę. Parodą „MO Marijampolėje. 90-ųjų DNR“ apžiūrėti galima Marijampolės kultūros centre gegužės 28 d. – liepos 4 d.

Paroda keliauja po Lietuvą

„Nuo pat muziejaus atidarymo norime įtraukti į dialogą ir pokalbį apie kultūrą ir meną kuo daugiau žmonių. Todėl norime kurti ir išlaikyti santykį su Lietuvos miestais ir regionais: svarbu, kad po Lietuvą keliauja ne tik MO edukacijos, bet ir parodos. Paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR” sukėlė daug reakcijų ir emocijų, nepaliko lankytojų abejingų. Todėl labai džiaugiamės, kad šios parodos nepamatę Vilniuje dar turi galimybę dalį jos išvysti kituose Lietuvos miestuose, šįkart – Marijampolėje”, – parodos pristatymo renginio metu teigė Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

„Džiaugiamės, kad vieno geriausių Lietuvoje MO muziejaus lankomiausia paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ atkeliavo į Marijampolę ir ją galės pamatyti ne tik marijampoliečiai, bet ir miesto svečiai.  Vieniems tai sukels nostalgiją ir prisiminimus, kitiems pažintis su 90-ųjų metų laikotarpio gyvenimu, mada ir to meto įvairiais daiktais ir reiškiniais, paskatins domėtis istorija. Dėkojame MO muziejui už iniciatyvą atvežti ir pristatyti parodą Miesto šventės programoje ir parodos kuratoriams už  įdomiai  pristatytą ir lankytojus įtraukiančią parengtą ekspoziciją. Kviečiu kuo daugiau marijampoliečių apsilankyti parodoje, kuri sulaukė  didžiulio susidomėjimo ir keliavo po Lietuvą“, – sakė savivaldybės meras Povilas Isoda.

Regioninės partnerystės Marijampolėje pradžia

Parodos viešnagė Marijampolėje žymi ir MO muziejaus bei Marijampolėje įsikūrusios įmonės UAB „Juodeliai“ partnerystės naują etapą. Šios draugystės dėka bus remiamos MO muziejaus parodų kelionės į Marijampolę bei sudaromos palankios MO muziejaus lankymo sąlygos vietos bendruomenei.

„Mūsų įmonė rėmė MO muziejaus 2019/2020 sezoną, būtent tada, kai gimė garsioji paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“. Jau daug metų siekiame prisidėti prie Marijampolės jaunimo lavinimo ir užimtumo skatinimo. Džiugu, kad galime prie to prisidėti atveždami geriausią Lietuvoje muziejų MO, ir tokiu būdu puoselėti iniciatyvą – Menas prieinamas visiems“, – sakė UAB „Juodeliai“ valdybos pirmininkas Andrius Zimnickas.

Nostalgija ir prisiminimai

Nostalgija ir prisiminimai – didelė galia, kuri leidžia permąstyti ne tik istoriją, bet ir šiandieną. Taigi MO muziejaus parodos kuratoriai bandė aptikti 90-iesiems būdingus reiškinius ir juos analizuoti per kasdienybės daiktus bei pasakojimo temą komentuojančius meno kūrinius. Dalijimasis prisiminimais buvo parodos kūrimo pradžia. O prisimindami 90-uosius, kuratoriai teigia supratę, kokie skirtingi ir įvairūs jie buvo.

Parodoje bus galima aptikti ir atrasti žinomus reiškinius, netgi atpažinti to laikotarpio savotiškus personažus-tipažus. Be legendinės kiosko instaliacijos, taip pat bus galima pamatyti ir tai, kaip 90-aisiais atrodė „Netflix“.

90-ieji didelių lūžių ir pokyčių metas

90-ųjų stilius šiandien visame pasaulyje vėl populiarus, bet mums tas dešimtmetis svarbus ne tik kaip mada. Tai pirmieji atkurtos Nepriklausomybės metai. Žvelgdami į juos iš dabarties vieni jaučia nostalgiją, kiti gal net nenori ano laiko prisiminti. Visgi 90-ieji – didelių lūžių ir pokyčių dešimtmetis. Tai ne vien šalies, bet mūsų pačių naujų istorijų pradžia: radikaliai keitėsi žmonių situacijos, statusai ir vėrėsi naujos galimybės ar rizikos.

Iškovota laisvė užplūdo su rinkos taisyklėmis, pilkumą ėmė keisti spalvinga pasiūla. Kiekvienas ėmė kovoti už savo vietą po saule. Iš unifikuotos masės ėmė rastis naujos rūšys. O norėdamos išlikti, jos turėjo užkariauti erdves, diegti savas taisykles, burtis į tinklus ir kurti savo tapatybę.

90-uosius pažinti padės ir specialus e. gidas

90-uosius pažinti giliau ar sužinoti daugiau padės specialus MO muziejaus komandos keliaujančiai parodai paruoštas e. gidas. Tai lengvas ir paprastas būdas savo telefone išgirsti kiekvieno parodos kūrinio ir eksponato istorijas. E. gido klausytis galima čia: https://gidas.mo.lt/  

Keliaujančios parodos koordinatorės: Iveta Jaugaitė ir Gerda Račaitė. Parodą kiekvieno miesto erdvėms specialiai pritaikė architektas Joris Šykovas. Parodos MO muziejuje „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ kuratoriai: kultūros analitikas Vaidas Jauniškis, rašytojas ir literatūrologas Rimantas Kmita, kultūros istorikai Aurimas Švedas ir Tomas Vaiseta, MO muziejaus kuratorė Miglė Survilaitė, nostalgijos tyrėjas Mantas Pelakauskas, scenografė-architektė Renata Valčik, architektas Joris Šykovas.

Keliaujančios parodos didysis mecenatas – UAB „Juodeliai“, institucinis rėmėjas – Marijampolės savivaldybė, partneris – UAB „Mantinga“.

Parodos lankymas yra nemokamas, organizatoriai informuoja, kad parodoje svarbu laikytis saugaus atstumo ir dėvėti apsaugines veido kaukes.

Marijampolės kultūros centro darbo laikas: antradieniai–šeštadieniai 11-20 val. Centras sekmadieniais ir pirmadieniais nedirba.

MO muziejaus informacija