Paroda „Senosios Lietuvos istorija Vytauto Kašubos kūryboje“

You are currently viewing Paroda „Senosios Lietuvos istorija Vytauto Kašubos kūryboje“

Spalio 25 d., trečiadienį, 17.00 val. Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje (P. Butlerienės g. 5) atidaroma paroda „Senosios Lietuvos istorija Vytauto Kašubos kūryboje“.

Tai Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centro projektas, finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Marijampolės savivaldybės. Projekto idėja – surengti Marijampolėje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščių atvaizdų medaliuose parodą.

Paroda vizualiai patraukliai pasakos ir apie Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę bei jos valdovus, senaisiais laikais vienodai svarbius daugeliui tautų, gyvenusių į pietus nuo dabartinės Lietuvos teritorijos, ir apie skulptoriaus Vytauto Kašubos kūrybą. Ja siekiama pateikti žiūrovui visuminį, išsamų senosios Lietuvos istorijos vaizdinį, kokį jį savo skulptūrose ir medaliuose ateinančioms kartoms paliko skulptorius Vytautas Kašuba. Šis Lietuvos istorijos puslapis vertas aktualizavimo būtent šiuo metu, Europoje vykstant karui, kai būtina skatinti plačiąją visuomenę suvokti labai artimus istorinius lietuvių, ukrainiečių, Krymo totorių ryšius, buvimą vienoje valstybėje ir kovas su bendru priešu.

Paroda turėtų būti ir įspūdinga istorijos pamoka Marijampolės mokyklų moksleiviams bei miesto svečiams. Jos metu parodos erdvėse vyks edukacinės veiklos: piešinių paroda „Lietuvos kunigaikščiai priešmokyklinio ugdymo mokinių piešiniuose“, istorijos pamokos galerijoje Marijampolės mokyklų moksleiviams, besimokantiems LDK istorijos, edukaciniai užsiėmimai „Lietuva viduramžiais ir didieji kunigaikščiai“ su viktorina moksleiviams ir galerijos lankytojų grupėms „Penki klausimai apie 1 karalių ir 4 LDK kunigaikščius“.

Vytauto Kašubos, garsaus lietuvių skulptoriaus, pokario išeivių kartos atstovo, gyvenusio Niujorke, o Vilniui padovanojusio Gedimino paminklą, sukurtų LDK kunigaikščių atvaizdų (didžiųjų medalionų) paroda Marijampolėje yra aktuali ir dėl to, kad Vytauto Kašubos kūrybos keliai prasidėjo Marijampolėje. Nedaug kam žinoma, kad garsus skulptorius Vytautas Kašuba, šiandien Lietuvoje geriausiai žinomas tik kaip Gedimino paminklo Vilniuje autorius, 1920–1934 m. laikotarpiu buvo artimai susijęs su Suvalkijos regionu ir Marijampolės miestu. 1920–1930 metais Vytautas Kašuba lankė Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją, o pas vietinį medžio drožėją Vincą Penčylą ir Amatų mokykloje mokėsi skulptoriaus amato.

Sovietmečiu (1974) jis apsilankė Lietuvoje ir Trakų pilyje, pamatė, kad ten nėra jokių senosios LDK valdovų atminties ženklų, o Lietuvos istorija kupiūruota, trūksta kunigaikščių portretų. Grįžęs į Niujorką, jis pradėjo piešti ir lipdyti kunigaikščių Gedimino, Vytauto, Algirdo, Kęstučio ir kt. portretus. 1988 m. jie buvo eksponuojami Vilniuje, o šiuo metu –Trakų istorijos muziejaus nuolatinės ekspozicijos dalis. Bendradarbiavimo su šiuo muziejumi dėka marijampoliečiai galės juos išvysti savo mieste.

Parengta pagal Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centro informaciją