Kviečia nežinomi Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų takai

You are currently viewing Kviečia nežinomi Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų takai

2022 metai paskelbti Sūduvos metais. Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras pažymėdamas šiuos metus kartu su Turizmo marketingo asociacija kviečia visus žingeidžius Sūduvos istorijos bei kultūros gerbėjus į paslaptingąjį paskutinį liepos savaitgalį Sūduvoje.

Kodėl paslaptingą? Todėl, kad laukia nežinomi net 7 Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų dažnai persipinantys ir pasikartojantys pėdsakai. Aplankant visą Sūduvos regioną, užsukant ir į su signatarais susijusius dvarus ir susipažįstant su pakeliui sutinkamomis pramogomis.

Kelionę pradėsime liepos 30 dieną 9.00 prie Rygiškių Jono gimnazijos Marijampolėje*. Čia anuomet mokėsi dauguma Lietuvos inteligentų ir iš Sūduvos kilusių Nepriklausomybės Akto signatarų.
Sužinoję ne vieną signatarų jaunystės detalę pasuksime link Kušlikių, nepamiršdami pakeliui pasigėrėti naujausiais Malonny sienų tapybos darbais bei ragaudami kapsiškos kavos*. Kalvarijos krašto muziejus/Informacijos centras papasakos gal būt dar nežinomus signataro Petro Klimo gyvenimo faktus*, o ką paslaptingo ošia jo tėviškės sodybos medžiai pajusime apsilankę garsiojo teisininko, istoriko, publicisto, diplomato ir užsienio reikalų ministro tėviškėje Kušlikių kaime.

Gausias suvalkietiškas vaišes pietums paruoš bendruomenė „Virbalio vartai“***. Po pietų apžiūrėsime Alvito dvarą, kurį tarpukariu įsigijo paslaptingos masonų draugijos „Dvylika Vilniaus apaštalų“ narys, daug kam ne itin žinomas signataras Donatas Malinauskas. Kartu su apleisto dvaro gaivintojais Alvite klausysimės muzikės iš Italijos Saulės Pavilionytės fleitos garsų, diskutuosime koks buvo signataro gyvenimo kelias, kodėl toks tragiškas likimas, taip pat sužinosime kuo Alvito dvaras siejasi su signataru Pranu Dovydaičiu ir kodėl net 5 Lietuvos

Nepriklausomybės akto signatarai buvo masonai.
Toliau vyksime link tautos patriarcho, signataro Jono Basanavičiaus gimtinės*. Žingeidžiausių lauks atradimai, įdomybės ir Tautinio atgimimo ąžuolyno gilių kava signataro tėviškėje Ožkabaliuose.

Artėjant vakarui aplankysime meno galeriją Vištytyje „Švytinti žemė”*. Tai mistiška ir keistai raminanti vieta, kur darbai sukurti taikant unikalią technologiją kelių meno rūšių sintezės pagalba. Užburiantis švytėjimas ir jame atgijusios skulptūros palydės į nakvynę ežero pakrantėje**.

20 val. jūsų lauks Vištyčio ežero muzikos pakrantė – susitikimų, jaukių pasivaikščiojimų ir svajingų pasimatymų vieta. Menininkų aistra, įkvėpimas ir užmojis vasaros vakarais šį unikalaus grožio Lietuvos perlą apgaubti muzikos atlikėjų pasirodymais. Išgirsite smuikininkę Rimą Gliaubicienę ir Nomedos Klimauskienės bei Aidos Klimauskaitės duetą.
/Daugiau – https://www.facebook.com/vistyciomuzikospakrante/

Sekmadienio rytą apsilankysime žemės viduryje – Pajevonyje. Toliau keliausime pro J. Vailokaičiui priklausiusį Paežerių dvarą į J. Basanavičiaus aikštę Vilkaviškyje. Vaikščiodami naujuoju taku Šeimenos pakrante gilinsimės į praeitų amžių slėpinius. Vilkaviškio autobusų stotyje, kuri yra vienas iš moderniausių Europos naujosios architektūros statinių, skanausime vilkaviškiečių skrudinamą kavą bei susipažinime su projektu „Pagaminta Vilkaviškyje“.

Kelionę tęsime vykdami link Kudirkos Naumiesčio. Čia ne tik didžiavyrių pėdos prie Vinco Kudirkos paminklo, netoliese Tupikų kaime gimusio signataro Justino Staugaičio žingsnių aidas, bet ir išnykęs Širvintos miestas. Jūsų taip pat lauks bulvės muziejus ir pagal ponios Almos Adamkienės receptą pagamintų cepelinų degustacija***.

Toliau laukia Sintautai – Sūduvos krašto signatarų, tautos patriotų ir kultūros kūrėjų kalvė. Senojoje mokykloje Sintautų krašto signatarų Saliamono Banaičio ir Jono Vailokaičio gyvenimo vingiai ir pėdsakai. Iš čia keliausime į Pikžirnių kaimą, J. Vailokaičio – didžiausio tarpukario verslininko, žymaus mecenato ir patrioto tėviškę. Signataras daug nuveikė siekiant Lietuvai atgauti Klaipėdos kraštą. Toliau pro garsiausio kanklininko P. Puskunigio sodybvietės akmenį pasieksime unikalią medinę Griškabūdžio bažnyčią. Dar neseniai gretimame Katilių kaime mirusįjį lydėdavo kanklėmis, tad prie J. Jablonskiui skirto paminklo paklausysime iš amžių ataidinčių garsų. Toliau vėl keliausime J. Basanavičiaus pėdsakais į Lukšius, sužinosime kuo miestelis susijęs su tautos patriarchu, o prieš išvykstant apsilankysime varlių namelyje*, atsipūsime ir mėgausimės arbata.

Kelionę baigsime apie 18 val., kur visus pakvies daugybę paslaptingų ir įdomių asmenybių menantis iš užmaršties bandantis pakilti kunigaikštiškasis XVI amžiaus Žemosios Panemunės dvaras*. Čia iš amžių glūdumos ataidi ne tik garsiojo A. Mickevičiaus, A. K. Gelgaudo, Sapiegų, Čartoryskių, Tiškevičių balsai, bet ir masoniškieji filomatų ir filaretų šnibždesiai.
Kiekvienoje lankomoje vietoje keliautojus lydės gidas. Keliauti kviečiame nuosavu transportu. Registracija privaloma. Tiems, kas norės naudotis organizatorių siūlomomis maitinimo paslaugomis – iki 2022 07 25 d., jei tokios paslaugos nereikalingos – iki 2022 07 28 d. Vietų skaičius ribotas.

Išsamesnė informacija ir privaloma registracija Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre el.paštu: info@vilkaviskisinfo.lt arba tel. +370 68778860

Kelionės kaina 2 dienom – 35 Eur, 1 dienai – 20 Eur.

*Mokamiems objektams turėti 2-4 Eur. Bilietų kainos ir lankymo sąlygos kiekviename objekte skirtingos.
** Nakvynės vieta turite pasirūpinti patys.
***Už papildomą mokestį.