Edukacinės programos vaikams

You are currently viewing Edukacinės programos vaikams

 KUO KVEPIA KALĖDOS… 

Gražiausi stebuklai sukuriami pačių vaikų rankomis, pripildant juos meilės, šilumos ir geriausių linkėjimų. Pritariate, visi vaikai su dideliu noru kepa sausainius!  Jūsų pasirinkta edukacinė programa sukurs kalėdinę nuotaiką kiekvieno vaiko širdelėje, o bendras susėdimas prie stalo primins apie art1ėjančias gražiausias metų šventes.

Jūsų laukiame, Liudvinave, kuris 2019 metais tituluotas Lietuvos mažąja sostine, „Jakštų” kaimo turizmo sodyboje (V. Kudirkos g. 2, Liudvinavas, Marijampolės sav.).

,,KŪČIUKAI IR AGUONPIENIS“

Edukacinio užsiėmimo metu moksleiviai supažindinami su Kalėdinio laikotarpio tradicijomis ir papročiais. Pasakojama apie Šv. Kūčių pagrindinius valgius ir tos dienos atliekamus namų ūkio darbus, supažindinama su Kalėdinės eglutės atsiradimo namuose ir puošimo istorija. Vėliau kepami kūčiukai-prieskučiai.

Užsiėmimo metu moksleiviai sužinos kokių ingridientų reikia kūčiukų tešlos paruošimui, patys kočios tešlą, mokysis pjaustyti, paruošti kepimui skardą ir į ją sudėti paruoštus kūčiukus. Sužinos kas yra aguonpienis. Mokiniai patys trins ir suks aguonų grūdelius iki baltumo, kol pasigaminsime aguonpienį . Kol keps kūčiukai žaisime tradicinius Kalėdinius žaidimus.  

Iškepus kūčiukams pasiruošime stalą ir visi drauge ragausime savo iškeptus kūčiukus su pagamintu aguonpieniu. Edukacija sukurs kalėdinę nuotaiką kiekvieno vaiko širdelėje, o bendras susėdimas prie stalo primins apie artėjančias gražiausias metų šventes.

„SENOVINIAI VARDINIŲ SAUSAINIAI“

Retas vaikas atsisako kepti sausainius. Vaikai yra smalsūs, jie dažnai nori būti naudingi mamai ir tėčiui. Todėl neretai jie patys veržiasi gaminti virtuvėje. Labiausiai vaikams patinka kepti sausainius ar pyragus: plakti kiaušinį, minkyti ir kočioti tešlą, spausti sausainių formeles.

Šventėms skirtų tradicinių kepinių receptai iki šių dienų ėjo iš kartos į kartą. Svarbiausios žmogaus gyvenime yra dvi dienos – vardadienis ir gimtadienis. Vardinės ar gimimo diena neįsivaizduojamos be šventinių vaišių. Tokioms progoms skirtų kepinių kvapas sklinda edukacijos „Senoviniai vardinių sausainiai“ metu. Naminiai sausainiai dažniausiai būdavo kepami vardinių proga. Šios edukacinės programos metu pasakojama apie asmeninių švenčių papročius, kurie būdingesni Lietuvos gyventojams, taip pat ir apie tradicinių kepinių receptūrą ir paruošimo ypatumus. Edukacinės programos kuratorius pademonstruoja darbo eigą ir organizuoja praktinę veiklą: paruošiama tešla, iš paruoštos tešlos dalyviai formuoja kepinius, jie dedami į skardas, kepami. Kol sausainiai kepa, organizuojami ir žaidžiami liaudiški žaidimai („Žiedo dalinimas“, „Naujiena“, „Atspėk“, „Katinas ant pečiaus“, „Žydi radasta“ ir pan.). Kai iš krosnies ištraukti kepiniai šiek tiek pravėsta, siūloma sėsti prie stalo ir ragauti. Prie dar šiltų šventinių senoviškų sausainių labai tinka moliniuose ąsočiuose šviežiai užplikyta žolelių arbata, natūralios lietuviškų obuolių sultys. Apibendrinant dar kartą akcentuojamos svarbiausios vardinių ir gimtadienių tradicijos, kviečiama pasidalinti savo šeimos ir giminės šventimo tradicijomis. Gera ne tik susėsti prie didelio medinio stalo ir vaišintis, bet ir patiems patirti lietuviškas vardinių ar gimimo dienos šventimo tradicijas ir papročius, o taip pat sužinoti ar prisiminti, kaip dalinamas žiedas ir ką veikė tas katinas, ant pečiaus tupėdamas.

,,MEDUOLIŲ KEPIMAS IR DEKORAVIMAS“

Ramūs vakarai namuose, prieš Kalėdas, prisipildo stebuklų laukimo. Gražiausi stebuklai sukuriami pačių rankomis, pripildant juos meilės, šilumos ir geriausių linkėjimų.  Didžiųjų žiemos švenčių ambasadorius – medumi, imbieru, gvazdikėliais kvepiantis meduolis. Jis ne tik mažų ir didelių smaližių mėgstamas gardėsis, bet ir Kalėdų eglės puošmena ar nuoširdi dovana artimajam. Užsiėmimo metu sužinosite meduolio atsiradimo istoriją, prisiminsime ir seksime pasaką ,,Jonukas ir Grytutė“, sužinosime, kaip pasakos herojai išsigelbėjo miške.

Užsiėmimo metu galėsite pabandyti atspėti:

Kodėl kareiviai, eidami į karą, su savimi pasiimdavo meduolį?

Kodėl meduoliais prekiaudavo vaistinėse?

Kodėl į meduolius dedami prieskoniai? 

Kodėl glajus ant meduolių vadinamas Karališku? 

Sužinoję visus atsakymus, prieisite prie svarbiausios užsiėmimo dalies – kūrybos. Minkysite ir kočiosite tešlą, lipdysite širdžiai mielus meduolius, puošite ir marginsite juos kaip tik norėsite! Gražiai įpakuotus savo kūrinius galėsite panaudoti kaip dovanėlę mylimiems tėveliams arba seneliams.

 

Skirta vaikams: 6-12 m.                                                                                                                   Daugiau informacijos ir registracija

Kaina asmeniui: 5 eur.                                                                                                                     Vida tel. 865028840

Grupės dydis: 15-30                                                                                                                           Facebook: Jakštų sodyba

Renginio trukmė: ~2 val.