Blog
Vytenio bendrosios paramos logistikos batalionas yra viena iš lankytinų, istorinių – kultūrinių vietų Marijampolėje. Batalionas dalyvavo Lietuvoje vykusiuose tradiciniuose Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos” renginiuose, pirmą kartą Lietuvos istorijoje pristatydamas karinį paveldą, bei 2011 m. sieninę tapybą išlikusią bataliono kareivinėse nuo 1938 m.
FRESKŲ SALĖ
Marijampolės karinio miestelio, įkurto valdant Rusijos carui Aleksandrui II-ajam, kareivinėse išlikę tarpukarį (1936-1939 m) tapytos freskos. Šias freskas, kuriose vaizduojami: jotvingių karys, neįvardintas Lietuvos didysis kunigaikštis, dr. Jonas Basanavičius, Kunigaikštis Kęstutis ties Trakais, karininko Juozapavičiaus žūtis ant Alytaus tilto ir didžiojo kunigaikščio Gedimino laidotuvės, nutapė eiliniai kariai, kuriems buvo leista tapyti laisvalaikio patalpose. Freskos buvo atrastos 2000 m. renovuojant kareivines. Užnemunėje tai vienintelė išlikusi sieninė tapyba.
2006 metais batalionas dalyvavo Lietuvoje vykusiuose tradiciniuose Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos” renginiuose, pirmą kartą Lietuvos istorijoje pristatydamas karinį paveldą: Marijampolės karinio miestelio, įkurto valdant Rusijos carui Aleksandrui II-ajam, istoriją, bataliono muziejų, kareivinėse išlikusias tarpukario Lietuvos freskas. 2011 metais Batalionas vėl dalyvavo Europos paveldo dienų renginiuose, kurių tema buvo „Paslėpti lobiai. Sieninė tapyba”
BATALIONO MUZIEJUS
Muziejaus istorija skaičiuojama nuo 1998 metų, kuomet atsiradus entuziastams buvo įkurtas Vytenio bataliono muziejus. Medžiaga ekspozicijoms, esančioms bataliono muziejuje, buvo renkama palaipsniui. Dauguma eksponatų yra padovanoti žmonių, kiti rasti išminuotojų, tačiau ir patys kariškiai važinėjo bei ieškojo karinės atributikos muziejaus fondui papildyti. Pagrindinis bataliono skiriamasis ženklas – devyniakampė žvaigždė, simbolizuojanti 9-ąjį pėstininkų pulką, viduryje V raidė, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio inicialai. Bataliono kovinė vėliava labai panaši į senąją, tarpukarį 9-ajam pėstininkų pulkui priklausiusią vėliava, kurioje be žvaigždės dar yra ir užrašas „Amžiais už Vilnių dės galvą lietuvis”. Muziejuje gausu įvairios spausdintinės medžiagos: žemėlapių, raštų, įsakymų. Vieni svarbesnių raštų, eksponuojamų muziejuje: ministro įsakymas, kuriuo liepiama batalionui perimti anksčiau toje teritorijoje buvusio dalinio vardą bei tradicijas. Taip pat eksponuojami 9-ajame pulke tarnavusių kariškių pasai, dokumentai, įvairūs žmonių liudijimai, knygos. Bataliono muziejuje yra originalus kunigaikščio Vytenio biustas, kuris karo metais buvo išsaugotas ir pabūklas – dar vienas labai įdomus eksponatas. Akį taip pat patraukia žalias dviratis. Tai švedų gaminta priemonė, kuria prieškaryje važinėjo mūsų kariai. Tokie pat dviračiai matyti ir fotografijose, esančiose muziejuje. Tarptautinių operacijų eksponatams yra skirti net du stendai. Juose gausu monetų, aprangos detalių, dokumentų iš Afganistano, Kosovo, Pakistano. Muziejuje eksponuojamos ir monetos, šoviniai, ginkluotės bei amunicijos detalės. Muziejus skirtas supažindinti su Marijampolės krašto karine istorija.
ARKLIŲ MANIEŽO PASTATAS
Vytenio bataliono parkas prieš II pasaulinį karą buvo viena gražiausių ir labiausiai lankytinų vietų visoje Marijampolėje. Parko centrine ašimi buvo gražus baseinas su sala, kurioje stovėjęs žinomo išeivijos dailininko Gabrieliaus Stanulio sukurtas paminklas (pastatytas 1936 m.) Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vyteniui. Deja, sovietmečiu paminklas buvo sunaikintas, o parkas apleistas ir sudarkytas.
Vienas iš paskutiniųjų įgyvendintų projektų tai Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio paminklo atstatymas bataliono teritorijoje (paminklo skulptorius Julius Narušis). Miestelėnų paaukotomis lėšomis paminklas buvo atstatytas 2009 metais kovo 1 dieną.